نحوه پیدا کردن کار در ترکیه

چگونه می‌توانم در ترکیه کار پیدا کنم؟

راه‌های زیادی برای پیدا کردن کار در ترکیه وجود دارد. برای بالا بردن شانس پیدا کردن کار در ترکیه می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

می‌توانید دوستان، همسایگان و اعضای خانواده خود را درخصوص اینکه به دنبال کار می‌گردید، مطلع کنید.

می‌توانید آگهی‌های استخدام اینترنتی را دنبال کنید و یا در وبسایت‌های نیروی انسانی عضو شوید.

می‌توانید آگهی‌های استخدام روزنامه‌ها را دنبال کنید.

می‌توانید در شرکت‌های مشاور کاریابی ثبت‌نام کنید.

می‌توانید به صورت مستقیم به نهادها و یا موسسات مراجعه کنید.

نحوه پیدا کردن کار در ترکیه

نحوه پیدا کردن کار در ترکیه

به عنوان یکی از قابل اعتمادترین روش‌ها می‌توانید با ثبت‌نام در سازمان کار ترکیه شانس پیدا کردن کار را بیشتر کنید.

سازمان کار ترکیه İŞKUR یک سازمان دولتی است که فعالیت‌هایی را در زمینه پیدا کردن کار و آموزش‌های حرفه‌ای اجرا می‌کند.

اتباع خارجی هم می‌توانند مانند شهروندان ترک در سیستم سازمان کار ترکیه ثبت‌نام کنند. در صورتی که دارای شماره هویت مخصوص اتباع خارجی (شماره کیملیک) باشید، می‌توانید از طریق شبکه اینترنتی ایشکور و یا با مراجعه حضوری به اداره استانی سازمان کار و اشتغال ثبت‌نام نموده و از خدماتی که توسط سازمان کار ترکیه ارایه می‌شود، بهرمند شوید.

در صورتی که در چارچوب حمایت موقت در ترکیه ساکن هستید، پس از سپری کردن 6 ماه در این چارچوب می‌توانید در برنامه‌ها و کلاس‌های آموزش حرفه‌ای تشکیل شده از سوی سازمان کار ترکیه شرکت نموده و در این چارچوب در آموزش‌های حرفه ای و آموزش‌های ضمن خدمت در محل کار شرکت نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن 4447587، مرکز مشاوره با شماره 170 تماس گرفته و یا به آدرس اینترنتی www.iskur.gov.tr مراجعه نمایید.

🔻خدمات اصلی ارایه شده از سوی سازمان کار ترکیه به شکل زیر است:

  • کمک به ثبت نام برای پیدا کردن کار در ترکیه
  • ارایه خدمات مشاوره کاری و شغلی
  • تخصیص حقوق در چارچوب بیمه بیکاری برای افرادی که از کار بیکار شده‌اند
  • ایجاد اشتغال برای معلولین و افراد سابقه‌دار
  • ارایه آموزش‌های حرفه‌ای برای معلولین
  • ارایه کلاس‌های آموزش حرفه‌ای، کلاس‌های کارآفرینی و کلاس‌های شروع به کار برای بیکاران و افرادی که می‌خواهند در زمینه شغلی پیشرفت کنند.

کلاس‌های آموزش حرفه‌ای: این کلاس‌ها به منظور افزایش مهارت‌های افراد بیکار به منظور پیدا کردن راحت‌تر کار برگزار می‌شود.

کلاس‌های آموزش شروع به کار: این کلاس‌ها به منظور افزایش مهارت و کسب تجربه کاری برای افراد بیکار برگزار می‌شود. افراد شرکت‌کننده در این کلاس‌ها دوره آموزشی خود را نزد یک کارفرما سپری می‌کنند. این افراد می‌توانند یا خودشان کارفرمای مورد نظر را پیدا کنند و یا از سازمان کار ترکیه بخواهند تا برای آنها کارفرما پیدا کند.

کلاس‌های آموزش کارآفرینی: این کلاس‌ها به منظور کمک به افرادی که می‌خواهند کارآفرینی کرده و یا شغل خود را ارتقا دهند، برگزار می‌شود.

نکاتی که بعد از پیدا کردن شغل باید رعایت کنید و حق و حقوقی که دارید

🔻بعد از پیدا کردن شغل متناسب با شرایط مدنظر خود، مواردی وجود دارد که باید به آنها دقت نمایید. دقت کردن به موارد زیر و رعایت این موارد مانع از متضرر شدن شما در زندگی شغلی خواهد شد.

در صورتی که شغل مورد نظر بیشتر از 1 سال طول نخواهد کشید در این صورت نیازی به عقد قرارداد مکتوب ضروری نیست. اما در صورتی که مدت اشتغال شما در این شغل بیش از 1 سال طول خواهد کشید در این صورت عقد قرارداد مکتوب الزامی است.

به هنگام عقد قرارداد استخدام، قرائت مفاد قرارداد با دفت بسیار زیاد ضروری است. در این رابطه باید به مواردی از قبیل نوع کار، محل کار و دستمزد دقت کنید. یک نسخه از قرارداد را حتما دریافت کنید. مدت آزمایشی به هنگام شروع به کار حداکثر 2 ماه است. در طول مدت آزمایشی کارفرما موظف به پرداخت حقوق و حق بیمه می باشد.

از حقوق شغلی خود مطلع باشید!

در زندگی شغلی هیچ کس نمی‌تواند به دلایلی نظیر زبان، ملیت، رنگ پوست، جنسیت، معلولیت، تفکر سیاسی، باور فلسفی، مذهب و موارد مشابه در حق شما تبعیض قایل شود. هیچ کس نمی تواند شما را به زور وادار به کار کند.

کارفرما موظف به پرداخت حق بیمه شما به مانند دیگر کارکنان می باشد.

کارفرما موظف به پرداخت حقوق شما در قبال زحماتتان می باشد. در صورت عدم پرداخت می توانید با مراجعه به مراجع مربوطه و یا از طریق اقامه دعوی کارفرما را مجبور به پرداخت کنید.

کارفرما نمی تواند شما را مجبور به عدم استفاده از مرخصی سالانه استحقاقی نماید. به علاوه کارفرما موظف است در هر هفته 24 ساعت مرخصی بی‌وقفه به شما بدهد. کارفرما موظف به اخذ تدابیر مربوطه در خصوص سلامت و ایمنی کار می باشد.

شما حق عضویت در سندیکاهای کارگری را دارید.

هم شما و هم کارفرما حق فسخ قرارداد استخدام با رعایت مدت زمان های مربوط به اطلاع‌رسانی را دارید.

در قرارداد استخدام از سوی کارفرما و یا به دلایل موجه از سوی شما فسخ گردد، شما حق دریافت حق سنوات مربوطه را دارید. (در صورتی که قرارداد به دلایل موجه از سوی کارفرما فسخ گردد، ممکن است حق دریافت حق سنوات نداشته باشید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص این که کدام دلایل موجه هستند، می‌توانید با مرکز تلفن وزارت خانواده، کار و خدمات اجتماعی با شماره 170 تماس گرفته و یا به آدرس اینترنتی www.iskur.gov.tr مراجعه کنید.)

در ترکیه برخی مشاغل ممنوعه وجود دارد که اتباع خارجی اجازه اشتغال به این مشاغل را ندارند.

برای اطلاع از اینکه کدام مشاغل برای اشتغال اتباع خارجی ممنوع هستند، می‌توانید به آدرس اینترنتی www.ailevecalisma.gov.tr مراجعه کنید.

برخی از مشاغل ممنوعه در ترکیه برای اتباع سایر کشورها به شرح زیر است:
دندانپزشکی
مامایی
پرستاری
داروسازی
مشاغل مربوط به داروخانه
دامپزشکی
مدیر مسئول بیمارستانهای خصوصی
کاپیتان و ناخدا در آبهای دریایی
صید و صادرات ماهی ، صدف ، اسفنج ، مروارید ، مرجان و غیره
غواصی
کاوشگری
مشاوره و راهنمایی
منشی
خدمه کشتی
صنایع دفاعی
مسول دفتر اسناد رسمی
کارگزاری گمرک
افسر امنیتی در سازمان های خصوصی یا دولتی

امیدواریم مطلب بالا مورد پسند شما هست. این مطلب را برای دوستان خود که قصد مهاجرت به ترکیه جهت پیدا کردن کار در ترکیه هستند، بفرستید.

گروه ترندمای هوم هیچ خدمات کاریابی انجام نمیدهد و این مقاله صرفا جهت اطلاع رسانی می باشد.

 192 total views,  1 views todayEnglishUnited Arabic Emirates
Open chat
1
سلام. اگر سوالی در زمینه پروژه های مسکونی دارید تو واتس اپ میتونید بپرسید. ساعات پاسخگویی 9صبح الی 9شب.