مراحل و هزینه های سند ملکی در ترکیه

هزینه های سند در ترکیه

سلام به همه دوستان عزیز.

تو این مطلب بصورت کاملا ساده در مورد سند میخواهیم توضیحاتی ارائه بدهیم. اینکه بعد از انتخاب آپارتمان در ترکیه اقدامات بعدی چیست و اینکه چه روندی را طی باید بکنید و اینکه هزینه های سند در ترکیه چقدر است.

شما بعد از اینکه واحد خود را پسند کردین معمولا یک مقدار بیعانه به صاحب ملک همراه با دریافت رسید و دست نوشته ای داده می شود.

در این دست نوشته یا قرارداد باید قیمت ملکی که قرار است معامله شود باید درج شود. مثلا اگر به قیمت 500هزار لیر با فروشنده به توافق رسیدید. باید عین مبلغ در قرارداد نوشته شود. و همچنین مقدار بیعانه خود را بنویسید. همراه با تاریخ و امضاء طرفین و دو شاهد که امضاء کنند و شماره کد ملکی خود را وارد کنند.

معمولا برای پرداخت تاریخی را در نظر میگیرند. مثلا 1 ماه فرصت دارید که مابقی هزینه را پرداخت کنید تا سند به نام شما زده شود. که معمولا روز سند را مدنظر میگیرند.

در روز سند فروشنده باید به اداره املاک منطقه مراجعه کند همراه با ترجمه پاسپورت شما. که پاسپورت خود را به یکی از دارالترجمه های ترک باید ارائه دهید و با دریافت مبلغی در حدود 60 الی 100 لیر دو نسخه باید ترجمه شود. سپس این ترجمه را باید به نوتر ببرید و تایید کنید. ( نوتر نیز مبلغی بابت تاییدیه از شما دریافت میکند که باید نقد ارائه دهید. کارت بانکی قبول نمیکنند).

فروشنده در اداره املاک درخواستی را انجام میدهد. در اصلا وقت محضر میگیرد به اصطلاح خودمون.

پس از تایید وقت، پیامکی به فروشنده از طرف اداره ارسال میگردد که زمان و ساعت را مشخص می کنند که به شما باید اطلاع داده شود.

که در اصطلاح ترکیه به این هزینه ها تاپو هارجی ( Tapu Harci ) میگویند. که باید این مبلغ در بانک پرداخت شود. با مراجعه به یکی از بانک ها میتوانید این مبلغ را پرداخت کنید. در ازای دریافت یک کد شناسه ای که برای شما در نظر گرفته شده است و مختص شما است.

بستگی به توافقی که با فروشنده دارید باید پرداخت شود. (مورد زیر مهم است)

اگر شما ملک را از فرد خرید میکنید. یعنی سند بنام یک شخص است و در اصل دست دو است، هزینه های انتقال سند بر عهده خریدار است.

اگر شما ملک را از شرکت سازنده میگیرید، هزینه های انتقال سند بر عهده طرفین است. یعنی 50درصد شما و 50درصد کمپانی سازنده.

در برخی مواقع برای جذب مشتری، شرکت های سازنده آفری را به شما می دهند و اعلام میکنند که هزینه های سند هم با ما است.

پس از پرداخت هزینه های سند، در زمان مشخص شده به اداره املاک منطقه مراجعه نمایید.

مترجم رسمی در زمان انتقال سند ملکی

ما به عنوان خارجی بودن باید یک مترجم رسمی امین از طرف دولت باید داشته باشید. این در زمانی است که اصلا زبان ترکی متوجه نمی شوید. و اگر ترکی را متوجه می شوید و متوانید صحبت کنید نیازی به مترجم نیست. چون گرفتن مترجم نیز هزینه خواهد داشت که حداقل 2000 لیر می باشد.

در موقع سند زدن در حضور مامور دولت از شما پرسیده می شود که میتوانید ترکی بخوانید و بنویسید یا نه.

دو قطعه عکس پاسپورتی و ترجمه پاسپورت از شما دریافت می شود. قرارداد و برگه هایی به شما می دهند. در انتهای برگه باید به ترکی بنویسید (okudum anladım ve kabul ediyorum) یعنی اینکه خواندم و متوجه شدم و قبول میکنم.

همچنین در برگه ای جداگانه از شما میخواهند که متن (Tercümana ihtiyacım yok) یعنی به مترجم نیازی ندارم را بنویسید و امضاء کنید.

پس از چند دقیقه سند رسمی که عکس شما نیز بر روی آن است به شما تحویل داده خواهد شد.

سپس همراه فروشنده به واحد مراجعه و کلیدها را به شما تحویل میدهد.

مبارکتون باشه